Opět se hlásím, tentokrát s tvorbou nové diorámy, která se tentkorát bude odehrávat na krásném území květnové Francie, roku 1940. Začal jsem stavbou tanku Pz. Kpfw. II Ausf. C. Vedle StuGu III Ausf. G a Ferdinanda je to jeden z mých nejoblíbenějších strojů, takže jsem se na stavbu velmi těšil. Dalším důvedem mého nadšení pro touto stavebnici je fakt, že se jedná o nový výrobek firmy Tamiya, který nemá s jejím stařičkým Panzerem II nic společného. Tamiya překonává Dragon právě tím, že její stavebnice jsou snadno sestavitelné, avšak s ostrými a krásnými detaily. Díky tomu je pro mě Tamiya jedničkou. Stavebnice není nijak náročná, a lze ji tak doporučit i naprostým začátečníkům.
Několik postřehů ze stavby:
Věž s dolepenými průzory a deflektorem před poklopem velitele. Při výběru průzorů je třeba zvýšené opatrnosti, jelikož stavebnice umožňuje stavbu verzí A B i C. Na každou z nich použijeme odlišné díly.
Otevřený příklop odhaluje kompletní interiér věže tanku, který však stavebnice řeší pouze sedadlem velitele a lafetou kanonu a spřaženého kulometu. Já jsem se rozhodl z domácích zásob doplnit alespoň několik dalších detailů. Postupoval jsem podle fotografií, které jsem vyhledal na internetu.
Jiný pohled.
Otevřeným příklopem je vidět i na spodní díl věže. Ten však na své vnitřní straně nese 10 stop po vyhazovačích.
Není žádné další kam... Milliput, smirkový papír a trpělivost...
Štít kanonu i s lafetou kanonu KwK 30, lafetou kulometu MG34 a zaměřovačem. Všimněte si, že lafeta kulometu je zpracována naprosto přesně podle předlohy. Z levé strany je "podavač" pásu a z pravé strany je rám pro uchycení vaku, ve kterém se zachycují prázdné nábojnice.
Výzbroj tanku ze stavebnice. Kanon KwK 30 není špatný, obě zbraně mají zahloubené ústí hlavní, nicméně tlumič plamene na konci hlavně postrádá otvory. Stejně tak perforovaný chladící plášť hlavně kulometu MG34. Ten má otvoty naznačené, avšak nahrazení soustruženou hlavní Aber, či RB Model se přímo nabízí.
Zbraně po nahrazení hlavní. Oba výrobky jsou od firmy RB Model. Vzhled modelu pozvednou o úroveň výše, hlaveň KwK 30 sice oproti výrobku Lion Marc postrádá "zoubkování" z vnější strany, ale tu se mi nepodařilo sehnat.
Zkušební usazení zbraní. Vše sedí.
Nástřik Surfaceru 1000 pro sjednocení povrchů a odhalení nedokonalostí. Na spodním dílu věže jsem zabrousil několik nedokonalostí.
Nástřik interiéru jsem provedl akrylovími barvami Tamiya. Použil jsem odstín XF-2 s kapkou XF-59, abych dostal světle béžový odstín. Následovaly odřeniny a wash.
Chipping jsem soustředil především na hrany a pohyblivé části.
Zatím jsou to jen odřeniny "tuctového" modeláře, stále se mám co učit. Na některé jsem použil štětec, na jiné molitan, a barvu Vallejo.
Usazená výzbroj. Ke kulometu jsem přidal vak na nábojnice a pás, který jsem vytvaroval podle podavače.
Pohled z vnější strany.
Pohled do věže před uzavřením.
Věž po uzavření. Zbývá několik detailů, jako příklop a několik málo věcí do interiéru. Také jsem doplnil chybějící svary v oblasti spoje obou dílů věže. Svary se nacházejí na hranách ocelových plátů, protože na začátku války se ještě pláty svařovaly "natupo."
Fotka je trochu nekvalitní, nicméně podstata je vidět dobře. Na věži se nacházejí tři zdvižné háky, do kterých je nutné vyvrtat dva otvory. Od výrobce jsou pouze naznačeny jako zahloubení, ale není složité je odvrtat.
Dnes je to z mé strany vše.
Michal