07 srpna 2016

Na stráži vlasti - Dokončení

V předchozí části jsem popsal lepení a úpravy figurky strážmistra četnictva, který je zařazen do stavu 15. praporu SOS v listopadu 1938. Nyní vám představím jeho malbu a dokončení celého projektu.
Nyní již obrazem:
Na základ (uniforma černý, hlava bílý) jsem začal malovat pomocí barev Vallejo. Na služební přilbu jsem použil odstín Vallejo 830 (Feldgrau), jelikož je nejpřesnější. V horních partiích jsem základ zesvětloval přídavkem bílé.


Namalovaný obličej.


Kování četnické služební přilby z králičí srsti ztužené šelakem je namalováno barvou Revell 90.
Zde je patrné zesvětlení nejvyšších partií přilby.
Malba kabátu. Hned zprvu jsem měl jasno, že použiju odstín Vallejo 920, i když je nazván Německá uniforma. Ve stejnokrojovém předpisu pro četnictvo je jako barva uniformy předepsána šedozelená, což by i odpovídalo odstínu 830 Polní šeď - Feldgrau. Jenže nějakým způsoben se stalo, že četnický stejnokroj měl mnoho barev a mnoho odstínů a správné tak byly všechny a zároveň žádný. Je možno narazit na dochované originály uniforem z různých materiálů i barev, od předepsané šedozelené, přes petrolejovou, více do modra, více do zelena... Já jsem chtěl vycházet z odstínu, který používá firma Uniprex na své repliky, nicméně se ukázalo, že ani Vallejácka 920 není taková, jako má uniforma od pana Hradila z Uniprexu. Nicméně jak bylo řečeno, správná barva na četnický stejnokroj je v podstatě cokoli od šedozelené po lahvovou zeleň. Já se snažím řídit intuicí a vlastním citem. Navíc u kabátů, které mohly být také z vlny či hladkého gabardénu s tepelnou vložkou je možné předpokládat různost odstínů. Nemluvě o tom, že součásti uniforem byly také často pořizovány soukromě u civilních krejčí.
Zezadu.
Ještě v předchozím kroku jsem byl z výsledku malby dost rozpačitý a nesvůj. Nicméně má zkušenost mi radila, že malbou límce, výložků a nárameníků se vše značně změní. A skutečně! Konečně figurka začíná vypadat, jako četník.
Nyní je figurka po nástřiku matným lakem připravena k malbě výstroje.
Pohled na černý límec kabátu, límcové výložky, červeným filcem podšité číslo ZČV (Zemského Četnického Velitelství, v tomto případě 2) a nárameníky s hodností Strážmistr. Na nejvyšších místech jsem výložky i nárameníky zesvětlil původním červenou s přídavkem žluté.
Vymalovaný opasek s dohodou a jednosumky s municí pro karabinu vz.33. Je patrné, že sumky jsou o něco světlejší, než řemen. Odlišné odstíny jsem vybíral záměrně, z historických fotek to není sice příliš patrné, ale na replikách je to dobře zřejmé, a jinak tomu není ani u dochovaných originálů. Každý kus výstroje pochází od jiného výrobce, či je z jiné várky produktů, a tak se stane, že kůže má malinko odlišný odstín.
Vymalovaný kombinovaný závěsník, a bodák připraven pro imitaci dřeva na střenkách. Brašna na spisy připravená v zálkadní barvě pro stínování. Když se dostávám k brašně, je nutné dodat, že do výstroje SOS vůbec nepatří, na její místo by měla přijít malá polní. Stejně tak by SOSák měl mít ocelovou přilbu vz.32 a dvojsumky na střelivo. Ovšem při prohlížení fotografií členů SOSky lze najít podobnou výstroj celkem běžně. V mnoha případech jsou četníci místo králičí či ocelové přilby vybaveni služební brigadýrkou.
Malba dokončena. Boty a holenice jsem maloval nejtmavšími odstíny, jelikož jsou zastíněny kabátem.

Na pažbu krátké pušky vz.33 jsem použil olejovou barvu odstínu Siena pálená, jelikož jsem našel podkladové fotografie této zbraně převážně se světlejším odstínem dřeva. U pušek vz. 24 lze najít pažby světlé i tmavé, i já mám tu svou dost tmavou, ale nutno dodat, že 24ky jsou mnohem frekventovanějšía tak je možné spatřit světlé i tmavé.

Detail uchycení bodáku na opasku a brašny na řemenu.
Detail karabiny vz.33. Brynýrované části, především ty exponované, jako kliku závěru jsem se snažil mírně zesvětlit. Také jsem namaloval kolečko v pažbě nesoucí u originálu číslo zbraně.
Zde je hezky patrný řemen zabořený v nárameníku. Také si povšimněte odlišnosti odstínů jednotlivých řemenů a mosazné přezky na popruhu brašny na spisy.


Základ terénu. Další práce budu provádět až po usazení figurky.
Hraniční kámen budu muset jestě poopravit...
Hotovo, kámen nyní již po opravě. Ta spočívala ve ztenčení kříže a rysek značících průchod státní hranice a také písmen označujících území státu.
Zde vidíte použité materiály pro tvorbu vegetace. Trsy trávy firmy MP Fox (mimochodem, jsou úžasné!), kořínky pro ztvárnění větví a sušené traviny.
Dokončeno. Nyní následují snímky hotové figurky:


















Tak, a tímto se s vámi zatím loučím. Pište komentáře, i když já jsem se svou prací spokojen. Jak jsem již předeslal dříve, nehodlám se už kvůli modelům tolik stresovat, takže i když vidím na fotkách nedostatky, se svou prací jsem spokojen a již nyní pracuji na třetím a čtvrtém projektu do této série modelů z let 1918-1938.
Michal Trlica

Žádné komentáře:

Okomentovat